Grupy samopomocowe realizujące Program 12 Krokow mogą być cennym wsparciem dla wszystkich osob przed, w trakcie i po terapii, jak rownież dla tych, ktorzy nie korzystają z żadnej profesjonalnej pomocy.

O historii grup samopomocowych DDA (za: wikipedia.pl):

Na przełomie 1976/1977 roku, w Kalifornii (USA), grupa kilku młodych osob uczestniczących w spotkaniach Alateen, ktore przestały już być nastolatkami, zaczęła odwiedzać spotkania grup Al-Anon. Wkrotce zorientowali się jednak, że mają nieco inne problemy niż pozostali uczestnicy tych spotkań. Utworzyli wowczas nową grupę o nazwie "Nadzieja dla Dorosłych Dzieci Alkoholikow" (Hope for Adoult Children of Alcoholics). Nieco poźniej powstała druga grupa o nazwie Generation. W 1978 lub 1979 roku dokonano adaptacji zapożyczonego od Wspólnoty Anonimowych Alkoholikow Programu Dwunastu Kroków. W ten sposob powstała Wspólnota Dorosłych Dzieci Alkoholików, która na koniec lat 90. liczyła ok. 1500 grup.

W 1979 roku, dzięki opublikowanym w "Newsweek’u" artykułom Claudii Black, Stefanii Brown i Sharon Wegscheider, problemy dorosłych dzieci alkoholikow ujrzały światło dzienne oraz wzbudziły zainteresowanie profesjonalnych terapeutow.

Grupy samopomocowe Dorosłych Dzieci Alkoholikow oraz profesjonalne programy terapeutyczne dla DDA zaczęły powstawać na terenie Polski w drugiej połowie lat 80. Wg. danych PARPA w 2000 r. było w Polsce 88 grup DDA.


 

Materiały stosowane w samopomocowych grupach wsparcia DDA/DDD

Nie jesteśmy po to, aby zabrać Twój ból i cierpienie,
lecz po to, aby pomóc Ci wzrosnąć i przejść przez ból i cierpienie.
Życzymy Ci wszystkiego dobrego.

Preambuła

Dorosłe Dzieci Alkoholikow są wspolnotą mężczyzn i kobiet, ktorzy wyrośli w otoczeniu, gdzie miały miejsce uzależnienia lub dysfunkcje. Nikt nie ma prawa ani władzy mowienia drugiemu, co powinien lub musi zrobić, ażeby znaleźć swoją własną drogę do wyzdrowienia. DDA nie jest połączone z żadną sektą, partią, wyznaniem, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie zajmuje stanowiska w jakichkolwiek sporach. Używamy Dwunastu Krokow i Tradycji przejętych z AA jako podstawy naszego programu Odkrywania-Zdrowienia oraz jako naszego przewodnika do przeżywania jednego dnia w danym czasie.


Problem
Rozwiązanie
12 krokow DDA i 12 tradycji DDA
Desiderata
Cechy DDA
Prawa DDA
Certyfikat prawa do zabawy
Obietnice DDA