Witamy Fora Ogłoszenia Badanie – funkcjonowanie psychiczne DDA

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • AvatarWiktoria97
  Uczestnik
  Liczba postów: 1

  Szanowni Państwo,

  Jesteśmy studentkami psychologii Uniwersytetu Warszawskiego/ SWPS i w ramach pracy empirycznej/ magisterskiej prowadzimy badanie pod kierownictwem prof. Mai Lis-Turlejskiej oraz dr. hab. Marcina Rzeszutka na temat funkcjonowania psychicznego Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA). Jest to jedno z pierwszych polskich badań zwracających uwagę na funkcjonowanie psychiczne osób z tzw. syndromem DDA. Serdecznie prosimy o udział w naszym badaniu – jest on całkowicie anonimowy, a wyniki będą analizowane zbiorczo. Wypełnienie ankiety nie zajmie Państwu wiele czasu, a nam bardzo pomoże. Zależy nam na jak największej liczbie zebranych odpowiedzi w celu jak najbardziej trafnych wniosków. Zachęcamy zatem do wzięcia udziału i pomocy w rozwoju nauki oraz świadomości społeczeństwa w tym obszarze.

  https://docs.google.com/forms/d/1gWABlixrAE60_nLI8zWeIlOAOxH7rfhHTrDERq3T3UU/edit

  MeliskaMeliska
  Uczestnik
  Liczba postów: 72

  Wypełniłam, mam nadzieję, że pomoże to nazbierać sporo osób chętnych badaniem 🙂

  Avatardda93
  Uczestnik
  Liczba postów: 196

  Trudna ta ankieta 🙂 Czy na pewno wzięliście Państwo pod uwagę, że będą ją wypełniać także osoby, które nie skończyły psychologii? Parę elementów się też powtarza…

  Avatardda93
  Uczestnik
  Liczba postów: 196

  Z drugiej strony, muszę przyznać, że Państwa ankieta skłoniła mnie do refleksji – podobne kwestionariusze wypełniałem wiele lat temu, gdy zaczynałem terapię DDA. To dziwne, jak wiele rzeczy podczas mojego zdrowienia się zmieniło, ale też jak łatwa jest droga w dół. Wystarczy błąd, źle dokonany wybór – i już wracamy do punktu wyjścia. Poza tym zdrowiejemy nierównomiernie – podczas gdy jedne rzeczy są super, inne wciąż kuleją.

  MeliskaMeliska
  Uczestnik
  Liczba postów: 72

  @dda93 Pytania będą się powtarzać w różnej formie, bo to kwestionariusze psychologiczne 🙂 Ja też musiałam się ciut zastanowić przy wypełnianiu, szczególnie nad ostatnim czasem.

  JakubekJakubek
  Uczestnik
  Liczba postów: 566

  Mnie trochę ograniczający wydał się początek skali odczuć/emocji przy paru pytaniach, na które mogłem odpowiedzieć tylko: tak samo jak dawniej…, nie gorzej niż dawniej…, itp. Zabrakło mi odpowiedzi „lepiej niż dawniej”. Mam wrażenie, że wiele osób DDA, które podjęły pracę nad sobą (w terapii, autoterapii, wspólnotach 12 krokowych, itd.) ocenia różne aspekty swojego życia właśnie lepiej niż dawniej.

  Oskar DDAOskar DDA
  Uczestnik
  Liczba postów: 63

  Podobnie jak powyżej komentujący, a zwłaszcza Jakubek również chciałbym zgłosić parę spostrzeżeń. Przede wszystkim wydaje mi się, że ankieta jest skierowana do osób dopiero rozpoczynających leczenie? Stąd np. w moim przypadku może nastąpić przekłamanie dotyczące unikania miejsc źle się kojarzących. Dla mnie są to np. knajpy, sklepy monopolowe itp.(AA). Miejsca dziecięcych koszmarów raczej odwiedzam z sentymentem. W końcu był to czas dzieciństwa, w którym też działy się dobre rzeczy…Jeśli chodzi o złe sny, to nawiedzają mnie te, które są związane z pracą, którą wykonywałem przez kilka lat. Bardzo się starałem, choć była zupełnie do mnie ,,niedopasowana”; wykonywałem wszystkie normy, nawet je przekraczałem, ale była dla mnie koszmarem. Senny koszmar to ten, w którym nie potrafię wykonać normy albo nie pojmuję specyfiki powierzonego zadania. Tak samo pytanie dotyczące utraty wagi… Straciłem nie 6 a 10 kg, lecz świadomie, bo się odchudzałem. Natomiast jeśli chodzi o chorobę DDA, to ja zdecydowanie przybierałem na wadze (,,zajadanie problemów”).

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.