Witamy Fora Terapie w Polsce Czym różni się terapia od meetingu dda?

Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • Meliska
  Uczestnik
   Liczba postów: 98

   Jakiś czas temu trafiłam na termin meeting dla dda. Do tej pory myślałam, że jest to coś takiego jak terapia, otóż, podobno jest to coś innego. Ktoś mógłby mi to jakoś rozgraniczyć? Terapia dda , a meetingi dla dda? Czym się to różni i na czym polega? Bo o ile wiem więcej na temat terapii, to apropo meetingów jestem świeżakiem. Z góry dziękuję.

   dda93
   Uczestnik
    Liczba postów: 644

    Metody pracy z DDA
    Choć określenie „syndromu DDA” jest jedno, różne mogą być metody pracy nad usuwaniem skutków dorastania w „alkoholowym lub inny sposób dysfunkcyjnym domu”:

    1.Terapia indywidualna – w formie indywidualnych rozmów z psychoterapeutą.

    2.Terapia grupowa DDA pod kierunkiem terapeuty możliwe jest dzielenie się przez uczestników swoimi przeżyciami i problemami, otrzymywanie informacji zwrotnych od innych uczestników; w bardziej zaawansowanych formach możliwe jest także zadawanie prac pisemnych, praca w parach lub małych grupach, czy bardziej zaawansowane formy psychoterapii (np. psychodrama czy ustawienia).

    W Polsce istnieje możliwość korzystania z obu form terapii w wersji płatnej albo całkowicie lub częściowo refundowanej przez ośrodki rządowe lub samorządowe (NFZ, PARPA, budżety gmin).

    3.Spotkania grupy DDA – zazwyczaj 2-godzinne spotkanie pod hasłem „dzielenia się doświadczeniem, siłą i nadzieją”, w oparciu o 12 kroków DDA. Mityng jest grupą samopomocową: podczas spotkań możliwe jest korzystanie z doświadczeń innych uczestników, jednak bez możliwości udzielania rad, komentowania, czy przerywania wypowiedzi innych uczestników; prowadzącymi mityngi są zwykle osoby ze Wspólnoty DDA dysponujące największym doświadczeniem, zaangażowaniem lub „stażem zdrowienia”; jednym z warunków bezwzględnie obowiązującym na mityngach jest zachowanie anonimowości spotkanych tam osób oraz zasłyszanych spraw i zdarzeń.

    W Polsce istnieje wiele grup DDA. Udział w spotkaniu DDA jest zawsze bezpłatny, a uczestnik nie musi się wypowiadać. Grupy utrzymują się jedynie z własnych, dobrowolnych składek przeznaczanych na organizację spotkań (wynajęcie sali, materiały informacyjne, itd.). W zestawie tekstów rozpowszechnianych na spotkaniach DDA jest m.in. 12 Tradycji, 12 Obietnic DDA, Prawa DDA.

    Źródło: Wikipedia

    Oskar DDA
    Uczestnik
     Liczba postów: 73

     Postaram się odpowiedzieć jak najkrócej.

     1/ Terapia, warsztaty itp.

     Prowadzący (lekarz, terapeuta) jest ,,szefem” pacjenta. Ustala plan ,,programu naprawczego” i nadzoruje realizację przez pacjenta, uczestników.

     2/ Meetingi DDA/DDD

     Praca samodzielna w grupie. Samemu ustala się dla siebie intensywność pracy, kierunek dążeń, samodzielnie też się diagnozuje. Nie ma ,,szefa”, a właściwie ,,jestem sam swoim szefem”. ,,Plan naprawczy” buduje się samemu w oparciu o ,,narzędzia psychologiczne grupy”, grupa jest po to, by pomóc w tym (choćby ,,sponsor”, rozmowa z kimś podobnym do mnie ,,w cztery oczy”, podobne doświadczenia uczestników, zwłaszcza zakończone sukcesem itp.).

     Jaka metoda jest bardziej skuteczna? Ta, która bardziej mi pomaga. Jeden woli czekoladę z orzechami, inny golonkę. A jeśli nie wiadomo, co wybrać? Spróbować wszystkiego (jak ze ,,szwedzkiego stołu” – są różni terapeuci, różne grupy DDA/DDD). Ja też szukałem, zanim odnalazłem. Tylko… żyję w bigamii, bo pokochałem 2 grupy. Ale… miłości nigdy nie za wiele. 🙂

     Pozdrawiam

     Meliska
     Uczestnik
      Liczba postów: 98

      dda93, Oskar DDA, bardzo Wam dziękuję za wyjaśnienie. Jakiś czas temu usłyszałam o meeti gach dda. Wcześniej sądziłam, że jest jedynie terapia. Zaskoczyło mnie, że ludzie o takich problemach tworzą wspólnoty pomocowe. To piękne. Teraz muszetylko usiąść i znaleźć coś w swojej okolicy albo jakiś meeting online 🙂

      Pozdrawiam.

      Przemek15
      Uczestnik
       Liczba postów: 7

       Czasem trzeba wiedzieć czy dana grupa DDA tak naprawdę jest korzystna, bardzo nie polecam grupę mityngi DDA w Licheniu, bardzo fałszywe ludzie, ciekawe czy wogóle są DDA, nic dobrego z stamtąd nie wynioslem zła energia tam panuje.

       Jakubek
       Uczestnik
        Liczba postów: 932

        DDA w Licheniu, to chyba grupa mocno katolicka, blisko związana z kościołem. Nie każdemu pasuje takie „profilowanie”, ale wielu osobom to nie przeszkadza. Osobiście wolę grupy całkowicie świeckie i niezależne religijnie, choć życie pokazuje, że bez wsparcia proboszczów (poprzez udostępnianie grupom 12 krokowym salek mityngowych za symboliczne odpłatności lub za „co łaska”) rozwój wspólnot 12 krokowych byłby chyba mocno zahamowany w Polsce. Te wspólnoty bardzo często znajdują schronienie właśnie w salkach przy kościołach, za co księżom należą się wyrazy wdzięczności. Grupy utrzymują się z własnych datków, a na zasadach komercyjnych musiałyby płacić za salę (4 mityngi w miesiącu) regularnie co najmniej kilkaset złotych miesięcznie, co raczej wyeliminowałoby z życia większość grup DDA, składających się z kilku osób. Dodać trzeba, że proboszczowie z zasady nie wtrącają się w samo funkcjonowanie grup. Natomiast to, jakich liderów grupa posiada jest już wewnętrzną sprawą „sumienia grupy”.

        • Ta odpowiedź została zmodyfikowana rok, 3 miesięcy temu przez Jakubek.
        Jakubek
        Uczestnik
         Liczba postów: 932

         • Ta odpowiedź została zmodyfikowana rok, 3 miesięcy temu przez Jakubek.
        Przeglądasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
        • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.