Witamy Fora Znalezione w sieci Krok V DDA

Otagowane: 

Przeglądasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • Konrad44
  Uczestnik
  Liczba postów: 31
  Jakubek
  Uczestnik
  Liczba postów: 840

  To nowe brzmienie kroków wg Tony’ego A. jakoś mnie nie przekonuje, być może przez przywiązanie do tradycyjnych treści wzorowanych na AA. Nawet mam brzydkie podejrzenia, że może chciał zabłysnąć kreatywnością. Z tego co wiem, większość wspólnot 12 krokowych w piątym kroku zajmuje się tradycyjnie wyznawaniem „istoty naszych błędów„.

  Z drugiej jednak strony wyznanie „istoty porzucenia na w dzieciństwie” brzmi ciekawie. Tylko czy jesteśmy w stanie ją pojąć, skoro tylko nasi rodzice wiedzą, dlaczego nas porzucili? My możemy tylko domyślać się tego, tworzyć hipotezy. Czy to nie ślepa ścieżka, która uwięzi nas w niekończących się rozważaniach na temat tego „Dlaczego rodzice mnie nie kochali?”. Mimo wszystko, osobiście stawiam na „istotę moich błędów”. DDA, który ulega słabościom i ułomnościom wyniesionym z dysfunkcyjnego domu – popełnia tym samym mnóstwo własnych błędów.

  Ostatnio zwróciłem uwagę na kolejność owego wyznawania: Bogu… sobie… drugiemu człowiekowi…

  Biorę to sobie do serca, że zanim pójdę z moimi „wyznaniami” do drugiego człowieka, muszą sam spojrzeć na siebie w Prawdzie i przyjąć/uznać tę prawdę, bez uciekania w mechanizmy obronne. Jeśli pominę ten etap i za wcześnie pójdę do drugiego człowieka w ramach V Kroku (czy to będzie spowiednik, terapeuta, sponsor, czy ktoś inny), to zmanipuluję kontakt z nim, bo nie będę gotów do całkowitego odkrycia się. Po to właśnie przed spowiedzią jest rachunek sumienia, a przed V krokiem – obrachunek IV Kroku.

  Bogu wyznajemy w krokach I – III.

  Sobie w Kroku IV.

  A dopiero w V Kroku w Programie pojawia się drugi człowiek.

  To ważne spostrzeżenie. Dowodzi, że do spotkania z drugim człowiekiem musimy się skrupulatnie przygotować.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana temu przez Jakubek.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana temu przez Jakubek.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana temu przez Jakubek.
Przeglądasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.