Witamy Fora Znalezione w sieci Narcyzm.

Przeglądasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • Jakubek
  Uczestnik
  Liczba postów: 842

  Obserwując osoby DDA (w tym siebie), mam wrażenie, że często dostrzegam u nich cechy narcystyczne. Poniżej ciekawy artykuł o tym zaburzeniu osobowości.

  Fragment: „W obszarze czucia swojego prawdziwego „ja” narcyz ma pustkę, dziurę, która zionie przerażeniem, samotnością, odrzuceniem, wstydem i lękiem. W procesie rozwoju nie wytworzyło się u niego poczucie pewności siebie, poczucie istnienia i tego, kim i jakim się jest…”

  https://kobieta.wp.pl/narcyz-jest-zamkniety-w-bance-tak-naprawde-nie-wie-kim-jest-6646342100675296a

  rasputnik
  Uczestnik
  Liczba postów: 35

  Myślę że DDA to nie narcyz, wg mnie źródło problemów jest podobne, tj osoby narcystyczne jak i DDA w dzieciństwie były w jakiś sposób zaniedbywane, psychicznie niszczone, nie rozwinęły prawidłowo poczucia własnej wartości i nie nauczyły się stawiać czoła rzeczywistości takiej jaka jest – zamiast tego oszukują.
  DDA najczęściej uciekają od życia, chowają się, nie wierzą we własne siły i zaprzeczają swoim własnym potrzebom, pragnieniom, w rezultacie są w stanie pół-życia i udają że nic więcej nie potrzebują albo że wszystko jest bez wartości.
  A narcyzi nauczyli się okłamywać samych siebie i innych – tzn stworzyli sobie fikcyjny wizerunek siebie jako jednostek szczególnych, specjalnych, wybitnych, lepszych od innych, zasługujących na specjalne traktowanie. A wobec braku faktycznych oznak swojej wyższości narzucają swoją wizję innym poprzez agresję, kłamstwa, wymuszanie specjalnego traktowania, czy poniżanie. Ale oni nie kłamią, oni po prostu żyją w swojej rzeczywistości a reszta świata ma się do tego dostosować. Nie poniżają, bo w ich mniemaniu wszyscy naokoło są po prostu gorsi i nie ma w tym nic dziwnego. Nie atakują innych, oni po prostu bronią się bo cały świat zmówił się żeby im udowodnić że są fałszywi.

   

Przeglądasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.