Witamy Fora Rozmowy DDA/DDD Jak wesprzeć trzeźwiejącego rodzica?

Przeglądasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • ausback91
  Uczestnik
   Liczba postów: 5

   Cześć Wszystkim.

    

   Jestem po 30. Mój tata odszedł przez alkohol trzy lata temu. Pół roku temu straciłam dziadków. Moja mama obecnie mieszka sama, i też po śmierci mojego taty mocniej zaczęła nadużywania alkoholu. Wiele przykrych sytuacji miało miejsce, po których obiecała poprawę. Teraz zaczęła psychoterapię u specjalisty ambulatoryjnie, i wygląda że jej zależy. Chociaż wiem że nie ma się co nastawiać bo w tej chorobie bywają nawroty bardzo często. Zastanawiam się czy powinnam jej w jakiś sposób pomóc, wspierać w trzezwieniu. Mieszkamy osobno. Zastanawiam się czy powinnam zamieszkać z nią, żeby nie była sama; czy może spędzać z nią więcej czasu, zwłaszcza weekendy, próbować organizować jakoś czas.

   dda93
   Uczestnik
    Liczba postów: 641

    Cześć, przepraszam, ale nie bardzo wiem, co Twojej mamie miałoby pomóc… To, że staniesz się z powrotem dzieckiem, jako dorosła osoba wracając pod skrzydła mamy? Czy to, że staniesz się mamą swojej mamy? Moim zdaniem pierwsze na pewno zaszkodzi Tobie (stracisz swoje życie, żeby robić coś co nie należy do Ciebie – typowe współuzależnienie…), drugie na pewno nie pomoże Twojej mamie.

    Sorry, ale wzdrygam się, gdy te pomysły czytam. Kojarzy mi się to z myśleniem osoby, która całe swoje życie uzależnia od zachowania osoby pijącej (lub do niedawna pijącej).

    To ona ma chcieć trzeźwieć. Otoczenie ma nie ułatwiać powrotu do picia, ale jednym z głównych filarów zdrowienia jest to, by osoba dotąd pijąca wzięła pełną odpowiedzialność za swoje życie i postępowanie. Niańczenie alkoholika i obchodzenie się z nim jak z jajkiem daje mu komfortowe warunki… do powrotu do picia.

    Co robić, żeby pomóc Twojej mamie? Moim zdaniem idź na DDA i pomóż sobie. Najfajniej jest, gdy rodzina zdrowieje w komplecie. A Ty układaj swoje własne życie, a nie swojej mamy…

   Przeglądasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
   • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.