Witamy Fora Znalezione w sieci Borderline (BPD) – przeciwko diagnozie

Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
 • Autor
  Wpisy
 • Jakubek
  Uczestnik
   Liczba postów: 932

   https://psychiatraplus.pl/rozpoznanie-zaburzenia-osobowosci-typu-borderline-nie-powinno-juz-byc-stosowane-w-medycynie/?amp=1

    

   Ciekawy artykuł wskazujący na zupełną nieprzydatność diagnozowania zaburzenia borderline przez psychiatrów.

   Cytaty:

   „… od lat tłumaczę pacjentom, że moim zdaniem nie powinni prowadzić pogłębionej diagnostyki w tym kierunku (BPD), jako nie wnoszącej niczego poza stygmatyzacją. Zamiast tego uważam, że pacjent powinien raczej opierać się na ocenie klinicznej diagnosty, który zdecyduje, czy natura zaburzenia wymaga psychoterapii, a jeśli tak, tę metodę terapii należy wdrożyć.”

    

   „… autorzy przypominają słowa amerykańskiego psychiatry i psychoanalityka, George’a Vaillanta, który w latach 90-tych napisał, że “mądrość zaczyna się od tego, by nigdy nie diagnozować pacjenta jako borderline”, ponieważ diagnoza ta często odzwierciedla stan emocjonalny klinicysty, a nie pacjenta.”

   Ostatni, całkiem zabawny.

    

   • Ten temat został zmodyfikowany rok temu przez Jakubek.
   tube
   Uczestnik
    Liczba postów: 1

    Również ciekawy artykuł na temat https://neuroza.pl/borderline/

    Jakubek
    Uczestnik
     Liczba postów: 932

     Ciekawy.

     Uderzyły mnie takie zdania:

     „…pacjenci Ci nie potrafią zrozumieć własnego funkcjonowania psychicznego jak również przyczyn zachowania innych ludzi z powodu braku zdolności poznawczo-emocjonalnych.”

     „Głównym tematem pierwszych spotkań podczas terapii jest silne poczucie pustki, które dotyka pacjenta nieustannie. Pacjent doświadcza intensywnej złości z powodu trudności, które są obiektywnie niewielkie. Może przejawiać zachowania samookaleczające i samobójcze, a także czasami doświadczać przejściowych objawów paranoidalnych. W stresowych sytuacjach traci kontakt z rzeczywistością.

     „Obrazowe określenie „od miłości do nienawiści”” – myślę, że dotyczy to obu stron w takim związku, zarówno osoba z tym zaburzenie, jak i jej partner przeżywają maksymalne huśtawki uczuć wobec drugiego.

     Pytanie, co z tym robić. Zostać, czy uciekać? Czy da się tak żyć.

    Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
    • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.